International Arthroscopic Surgery Course 2019

Scientific Programme

Schedule:

Wednesday 29.05.2019

ESSKA-EKA-SRATS Basic Knee Arthroscopy Course

Registration 07:30 - 08:30

08:30 - 08:45 Opening Ceremony (Tiberiu Bățagă, Mustafa Karahan)

08:45 - 10:00 Lectures – Meniscus:

08:45 - 09:00 What types of meniscal tears and lesions exist? (Michael T. Hirschmann)

09:00 - 09:15  Meniscal root tears (Sebastian Kopf)

09:15 - 09:30  Repair or meniscectomy - when to do what? (Mustafa Karahan)

09:30 - 09:45 Basics of meniscal repair - how to do it? (Rodica Marinescu)

09:45 - 10:00  Complications of meniscal repair (Radu Fleaca)

10:00 - 10:30    Expert panel discussion

10:30 - 10:45    Coffee break

10:45 - 12:00 Lectures - Meniscus surgery:

10:45 - 11:00     Meniscal repair - Outside-In Technique (Rodica Marinescu)

11:00 - 11:15       Meniscal repair - Inside-Out Technique (Mihai Roman, Pál Fodor)

11:15 - 11:30        Meniscal repair - All-Inside Technique (Russu Octav)

11:30 - 11:45       Meniscal transplant – how and when? (Ionuț Bogdan Codorean)

11:45 - 12:00     Dynamic knee valgus in ACL non-contact injuries (Razvan Melinte)

12:00 - 13:00    Lunch break

 

13:00 - 14:00 Lectures – ACL:

13:00 - 13:15     Clinical tests for assessment of ACL (Adrian Todor, Bota Nicolae)

13:15 - 13:30     MR diagnostics of ACL and associated lesions (Michael T. Hirschmann)

13:30 - 13:45    Basics of ACL reconstruction - how to do it? (Mustafa Karahan)

13:45 - 14:00    Pros and cons of graft choice (Radu Prejbeanu)

14:00 - 15:00  Lectures - Cartilage:

14:00 - 14:15     What are indications for cartilage surgery? (Francesco Perdisa)

14:15 - 14:30     MR diagnostics of cartilage lesions (Sebastian Kopf)

14:30 - 14:45    What are the available procedures – when to do what (György Hangody)

14:45 - 15:00    Synthetic material for cartilage reconstruction (Jenel Pătrașcu)

15:00 - 15:15     Coffee break

 

15:15 - 16:30     Clinical examination of the knee

16:30 - 19:00    Hands-on course (Saw bones and cow cartilage)

-          Demonstration and practice of microfracturing (Russu Octav, Tiberiu Bățagă, Mustafa Karahan, Sebastian Kopf)

-          Demonstration and practice of AMIC technique (Rodica Marinescu, Russu Octav, Radu Prejbeanu, Francesco Perdisa, Michael T. Hirschmann, Gyorgy Hangody)

-          Demonstration and practice of ACL reconstruction (Russu Octav, Jenel Pătrașcu, Adrian Todor, Sebastian Kopf, Mustafa Karahan)

 

 19:30-23:00 Welcome Reception

 

Thursday 30.05.2019

EKA Basic Knee Arthroplasty Course

 

Registration 07:30 - 08:30

08:30 - 08:45 Opening Ceremony and Introduction of Faculty

08:45 - 09:30 Lectures – Basics:

08:45 - 09:00 History of Knee Arthroplasty (Adrian Todor, Bota Nicolae)

09:00 - 09:15  Approaches for TKA (Mihai Roman, Pál Fodor)

09:15 - 09:30  Indication for TKA – what is the optimal patient? (Sebastian Kopf)

09:30 - 09:45 Design of TKA - what should you know? (Ionuț Bogdan Codorean)

09:45 - 10:00  Discussions

10:00 - 10:15     Coffee break

 

10:15 - 11:30     Video presentation “How we do a TKA?” (Sorin Pop, István Gergely, Octav Russu, Tiberiu Bățagă, Remus Opris, Sólyom Árpád)

Preoperative positioning, desinfection, draping, tourniquet 10 min

Approach 10 min

TKA procedure 10 min

Postoperative regimen 10 min

Expert Panel discussions 30 min

 

11:30 - 13:00   Lectures – TKA:

11:30 - 11:45      Planning of TKA (Radu Prejbeanu)

11:45 - 12:00     How to position the tibial component?

12:00 - 12:15     How to position the femoral component? (Michael T. Hirschmann)

12:15 - 12:30     Optimal cementing technique (Lukas Moser)

12:30 - 12:45    Tips and tricks for a young resident in TKA surgery (Vlad Predescu)

12:45 - 13:00    Discussions

13:00 - 14:00    Lunch break

 

14:00 - 14:30  Lectures

14:00 - 14:15     Bone referencing technique (Michael T. Hirschmann)

14:15 - 14:30     Ligament referencing technique (Michael T. Hirschmann)

14:30 - 14:45    Anterior referencing (Tiberiu Bățagă)

14:45 - 15:00    Posterior referencing (Tiberiu Bățagă)

15:00 - 15:15     Patellar tracking and resurfacing (István Gergely)

15:15 – 19:00   Demonstration and Hands-on workshop

15:15 - 15:30     Saw bone demonstration tibial preparation (Istvan Gergely)

15:30 - 16:30    Hands-on

16:30 - 16:45    Saw bone demonstration femoral preparation (Michael T. Hirschmann, Tiberiu Bățagă)

16:45 - 17:45    Hands-on

17:45 - 18:00    Saw bone demonstration patellar resurfacing (Sorin Pop, Octav Russu)

18:00 - 19:00    Hands-on

19:00 - 19:20  Case Discussion

20:00                  Gala Dinner

Friday 31.05.2019

Regenerative Orthopedics

08:30 - 08:45 Regenerative Orthopedic Concept (Tiberiu Bățagă)

08:45 - 09:00 PRP in Prevention Knee OA (Vlad Predescu)

09:00 - 09:15   Technique of subchondroplasty (Pál Fodor)

09:15 - 09:30   Visco-supplementation in prevention knee OA (Radu Fleanca, Pál Fodor)

09:30 - 09:45 Bone Marrow Aspiration Technique, Concentration Methods, and Application -(Sólyom Árpád, Voicu Bogdan, Tiberiu Bățagă)

09:45 - 10:00  Mesenchymal stem cells: environmentally responsive therapeutics for regenerative medicine - (Ionuț Bogdan Codorean)

10:00 - 10:30    Expert Panel discussions

10:30 - 11:00     Coffee break

11:00 - 11:30      Conclusions of the course and topic proposals for next year

11:30 - 12:00     Certificate of Attendance

12:00 - 12:30   Closing ceremony

 

 

 

 

 

Co-Chairmen of Organizing Committee

Bățagă Tiberiu MD PhD and Pop Tudor Sorin MD PhD

 

Co-Chairmen of the Scientific Committee

 Russu Octav MD PhD and Gergely Istvan MD PhD

 

EKA Vice Chairman

Prof Dr Michael T. Hirschmann

 

Contacts:

Bățagă Tiberiu - tbataga@gmail.com

Cristian Teodorescu, organiser – office@allcris.ro

 

 

Târgu-Mureș – University of Medicine, Pharmacy, Science and Technology

By car – E60 – 38, Gheorghe Marinescu street

By air - International Airport Transylvania and Cluj Napoca

 

arthroms.ro