International Arthroscopic Surgery Course 2019

Scientific Programme

Venue: University of Medicine, Pharmacy, Sciences and Technology of Targu-Mures 

Wednesday 29.05.2019

ESSKA- EKA-SRATS Basic Knee Arthroscopy Course

Registration 7:30-8:30

8:30-8:45 Opening Ceremony (Tiberiu Bataga, Mustafa Karahan)

08:45-10:00    Lectures - Meniscus

08:45-9:00       What types of meniscal tears and lesions exist? (Michael T. Hirschmann)

09:00-09:15     Meniscal root tears (Sebastian Kopf)

09:15-09:30     Repair or meniscectomy- when to do what? (Mustafa Karahan)

09:30-09.45     Basics of meniscal repair – how to do it? (Rodica Marinescu)

09:45-10:00     Complications of meniscal repair (Radu Fleaca)

10:00-10:30     Expert panel discussion

10:30-10:45    Coffee break

10:45-12:00    Lectures - Meniscus surgery

10:45-11:00    Mensical repair - Outside-In Technique (Rodica Marinescu)

11:00-11:15    Meniscal repair - Inside-Out  Technique (Mihai Roman)

11:15-11:30    Meniscal repair - All-Inside Technique  (Russu Octav)

11,30-11,45     Meniscal transplant –how and when ? (Ionut Bogdan Codorean)

11,45-12,00     Expert panel discussion

12:00-13:00    Lunch break

13:00-14:00    Lectures - ACL

13:00-13:15     Clinical tests for assessment of ACL (Adrian Todor)

13:15-13:30     MR diagnostics of ACL and associated lesions (Michael T. Hirschmann)

13:30-13:45     Basics of ACL reconstruction- how to do it? (Mustafa Karahan)

13:45-14:00     Pros and cons of graft choice (Radu Prejbeanu)

14:00-15:00 Lectures - Cartilage

15:00-15:15     What are indications for cartilage surgery? (Francesco Perdisa)

15:15-15:30     MR diagnostics of cartilage lesions (Sebastian Kopf)

15:30-15:45     What are the available procedures – when to do what (Laslo Hangody)

15:45-16:00     Synthetic material for cartilage reconstruction (Jenel Patrascu)

16:00-16:15    Coffee break

16:15-17:30    Clinical examination of the knee

17:30-19:00    Hands-on course (Saw bones and cow cartilage)

-          Demonstration and practice of microfracturing (Russu Octav, Tiberiu Bataga, Mustafa Karahan, Sebastian Kopf, Mustafa Karahan)

-          Demonstration and practice of AMIC technique (Rodica Marinescu, Russu Octav, Radu Prejbeanu, Francesco Perdisa, Michael T. Hirschmann, Laslo Hangody)

-          Demonstration and practice of ACL reconstruction (Russu Octav, Jenel Patrascu, Adrian Todor, Sebastian Kopf, Mustafa Karahan)

 19:30 Welcome Reception

Thursday 30.05.2019

EKA Basic Knee Arthroplasty Course

Registration 7:30-8:30

8:30-8:45 Opening Ceremony and Introduction of Faculty

8:45-9:30 Lectures - Basics

08:45-09:00     History of Knee Arthroplasty (Adrian Todor)

09:00-09:15     Approaches for TKA (Mihai Roman)

09:15-09:30     Indication for TKA – what is the optimal patient? (Sebastian Kopf)

09:30-09:45     Design of TKA- what should you know? (Ionut Bogdan Codorean)

09:45-10:00     Discussion

10:00-10:15 Coffee break

10:15-11:30    Video presentation “How we do a TKA?” (Sorin Pop, Istvan Gergely, Octav Russu, Tiberiu Bataga)

-          Preoperative positioning, desinfection, draping, tourniquet 10min

-          Approach 10min

-          TKA procedure 10min

-          Postoperative regimen 10min

-          Expert Panel discussion 30min

11:30-13:00 Lectures – TKA

11:30-11:45     Planning of TKA (Radu Prejbeanu)

11:45-12:00     How to position the tibial component? (Michael Liebensteiner)

12:00-12:15     How to position the femoral component? (Michael T. Hirschmann)

12:15-12:30     Optimal cementing technique (Lukas Moser)

12:30-12:45     Tips and tricks for a young resident in TKA surgery –Vlad Predescu

12,45-13,00     Discussion

13:00-14:00 Lunch break

14:00-14:30 Lectures

14:00-14:15     Bone referencing technique (Michael T. Hirschmann)

14:15-14:30     Ligament referencing technique (Michael T. Hirschmann)

14:30-14:45     Anterior referencing (Michael Liebensteiner)

14:45-15:00     Posterior referencing (Tibi Bataga)

15:00-15:15     Patellar tracking and resurfacing (Istvan Gergely)

15:15-16:30 Demonstration and Hands-on workshop

15:15-15:30     Saw bone demonstration tibial preparation (Michael Liebensteiner, Istvan Gergely)

15:30-16:30     Hands-on

16:30-16:45     Saw bone demonstration femoral preparation (Michael T. Hirschmann, Tiberiu Bataga)

16:45-17:45     Hands-on

17:45-18:00     Saw bone demonstration patellar resurfacing (Sorin Pop, Octav Russu)

18:00-19:00     Hands-on

19:00-19:20    Case Discussion

20:00               Gala Dinner

Friday 31.05.2019

Regenerative Orthopedics

8:30-8:45         Regenerative Orthopedic Concept-Tiberiu Bataga

8:45-9:00         PRP in Prevention Knee OA – Vlad Predescu

9:00-9:15         Guideline to use PRP thereapy in knee OA –Mihai Roman

9:15-9:30         Visco-supplementation in prevention knee OA- Radu Fleaca

9:30-9:45         Bone Marrow Aspiration Technique, Concentration Methods, and Application-Solyom Arpad,Voicu Bogdan,Tiberiu Bataga

9:45-10:00       Mesenchymal stem cells: environmentally responsive therapeutics for regenerative medicine- Ionut Bogdan Codorean

10:00-10:30     Expert Panel discussion

10:30-11:00    Coffe break

11:00-11:30     Conclusions of the course and proposals topics for the next meeting

11:30-12:00     Certificate of Attendance

12:00-12:30     Closing ceremony